Ретро

Ретка снимка од плоштадот во Скопје од 1941 година

Пред неколку дена Македонија прослави 75 години од 11 Октомври - Ден на народното востание. На пропагадната снимка (подолу) може да се види како германскиот и бугарскиот окупатор биле претставени како ослободители на Скопје, чиј плоштад во тоа време го носел името на бугарскиот цар Борис трети.

Запознајте ја Злата Бартл, жената која ја измисли Вегета

И покрај тоа што на нашиот пазар изминативе години се појавија еден куп зачини, домашни и странски, зачинот на Подравка, се уште е еден од најкористените.

Октомври 11, 2016 Ретро Никола Осило

(Ретка снимка) Како прилепчани го прославија 11 Октомври во 1948 година

Република Македонија денеска одбележува 75 години од почетокот на антифашистичкото востание и народноослободителната војна. Организираното востание почна во 1941 година кога Првиот прилепски партизански одред го нападна бугарскиот полициски участок и телефонско-телеграфската мрежа во Прилеп

(ФОТО) За седум дена низ два континенти и 10 временски зони: “Сибирската магистрала“ прославува 100 години од првиот воз

Google денеска ја одбележува 100-годишнината од градењето на Транссибирската железница. Тоа е најдолгата железничка линија во светот.

(ВИДЕО) Амди Бајрам: Јас сум Кока кола за Вас

Денеска работите во македонското Собрание се сведуваат на лични препукувања или навреди, за разлика од порано кога во него имаше место и за хумор.

(ВИДЕО) Како изгледаше првата епизода на култната К-15

Серијалот К-15 е без дилема најгледаното хумористично шоу во Македонија на сите времиња. Цацко, Миле Паника и Тоше Малерот станаа едни од најпрепознатливите ликови кои некогаш се појавиле на ТВ екраните.

(ВИДЕО) Ви текнува ли на Саманта Фокс?

Некои од светски познатите пејачки изградија кариера со глас, некои со стас. Саманта Фокс стана популарна токму благодарение на своето тело, поточно на големите гради.

Времето на Анте Марковиќ, кога сите јадевме банани

Многумина од постарите генерации во Македонија со голема носталигија се сеќаваат на времето кога Анте Марковиќ стана премиер на поранешна Југославија и го сметаат за едно од најубавите времиња на некогашната федерација.

Цигарите на работничката класа: Ви текнува ли на Партнер и Дрина?

Кога прв пат во живото запалив цигара тоа беше од денес веќе тотално ретро цигари-Партнер. Тие беа поевтини од останатите, па и многу мои пријатели во времето на бивша Југославија, стана страсни пушачи почнувајќи со Партнер.

Септември 8, 2016 Ретро Никола Осило

(ВИДЕО) Црвенковски, Георгиевски, Гошев...дебатираат чија химна да се пее за независноста

Македонија на 8 септеври пред 25 години прогласи независност. Во тој период очигледен е стравот на политичките функционери од можни репрекусии од ЈНА и тогашното југословенско реководство. Во македонското Собрание Албанците тогаш бараа на свечениот чин на прогласување на независноста да се