Ретро

Снупи и Чарли Браун се враќаат на големиот екран

Омилениот стрип од Чарлс Шулц, со минималистички дизајн и со едноставни ликови со чисти срца, се враќа во кината - „Снупи и Чарли Браун - Филм за кикиритките“, публиката ќе може да го гледа од 5 ноември.

Како некогаш изгледаше плоштадот на Скопје

За носталгичарите и вљубениците на старо Скопје, еве како некогаш изгледаше плоштадот на Скопје. Многу зеленило, шаренило и убавина. Старите скопјани со носталгија се присетуваат на едни времиња, кога градот имаше сосема поинаков лик. Фотографијата е направена во 1993 година.

(Фото) Натали Портма на четири години

Натали Портман (33) на оваа фотографија има само четири години. Иако изгледа неодоливо, многу малку личи на денешната преубава Натали.

(Фото) Џастин Тимберлејк во четврто одделение

Кога Џастин Тимберлејк (34) бил четврто одделение во основно училиште, во 1991. година, настанала оваа фотографија. Тој тогаш буквално по ништо не се издвојувал од другите деца во одделението, но затоа денес е еден од најпопуларните музичари на светот.

(Галерија) Вкусовите на Југославија

Во некогашните супермаркети ширум Југославија се продаваа бројни производи кои со текот на времето станаа култно обележје, пишува Блиц.  Некои од нив и понатаму се достапни, па од време на време можеме низ познати вкусови, да се присетиме на некои убави моменти. Сепак, старата амбалажа и реклами за тие производи ја будат носталгијата и жалење за деновите кои биле убави. 

(Фото) Северина како девојче

Хрватската пејачка Северина објави фотографија на Инстаграм од себе си кога била мало девојче во прегратка на својата постара сестра. Освен што ги воодушеви обожавателите со прекрасната фотографија и пораката за среќа покрај неа, многумина коментираа дека нејзиниот син, Александар, е ист како неа.

(Фото) Бритни Спирс како тинејџерка

Кога имала 13 години Бритни Спирс веќе имала две години искуство во шоу-бизнисот благодарение на улогата во американското шоу The Mickey Mouse Club.Сега има 33 години, но кариерата ја започнала пред 20 години во шоуто The Mickey Mouse Club каде настапувала заедно со Џастин Тимберлејк, Рајан Гослинг, Кристина Агилера  и Кери Расел.

Чак Норис полни 75 години, осмелете се и честитајте му

Карлос Реј „Чак“ Норис е роден во Оклахома на 10 март 1940 година во градот Рајан, каде што имал тешко детство. Кариерата почна да ја гради благодарејќи на неговите боречки вештини врз основа на кои успеа да се пробие во светот на филмот, каде имаше забележителни резултати.

(Видео) Приказната за „Женски оркестар“

Гоца (Гоце Тодоровски), Благојка (Благоја Чоревски), Дада (Владимир Ангеловски), Ванеса (Ванчо Петрушевски), Џоконда (Ѓокица Лукаревски), Маца, (Димче Мешковски)  и Унџелина, (Емин Унџел), го сочуваа бендот составен од феминизирани музичари, во хумуристичната емисија „Женски оркестар“, која пред неколку години беше една од најгледаните емисии на МРТВ.

Ви текнува ли на Џорданките?

Приказната за Џорданките започнува 1984 година. Тогаш 21- годишниот Мајкл Џордан, го освои државното првенство со екипата на Северна Каролна, златниот олимписки медал во кошарка, а беше и третиот пик на Чикаго Булс, каде потпиша и петгодишен договор со Најк.