Ретро

(Фото) Од неа почна лудилото по шпанските серии: "Касандра" денес

Серијата “Касандра”, која на овие простори беше прикажувана во последните неколку години од дваесеттиот век, уште од првата епизода ги “окова” гледачите пред малите екрани, кои со нетрпение ја очекуваа секоја следна епизода

(Фото) Лепа Лукиќ како тинејџерка

Легендата на народната, фолк пејачката Лепа Лукиќ, од мала ја сакала песната и музиката, но родителите не и дозволувале да пее.Лепа се изборила сама, а нејзиниот глас ја водел кон успехот и кон врвот на популарноста на кој останала и после 50 години.

(Фото) Како изгледа денеска Љиљана Николовска од Магазин

Љиљана Николовска, југословенската пејачка со македонско потекло со македонско потекло која беше член на познатата поп група Магазин од 1982 па се до 1990 година, денес живее во Америка

Ретро телефоните повторно во мода

Се сеќавате ли на времето кога “Змија” на вашата Nokia ви беше се она што ви е потребно за да го минете времето? Сега ретро телефоните повторно се враќаат во мода, бидејќи корисниците очигледно сакаат едноставна техника.

Прослава на Стара Нова година

Секој негува различен култ кон овој празник, но мене ми е баш ретро.

Во време кога луѓето едвај  преживуваат, и главата не знаат кај им е од новите давачки за хонорари, за лиценци, за данок  не знам на кого му е до прослава.

Празникот како да потекнува од некој претходен живот.

Посебно во година кога луѓето едвај и дали ја прославија Нова година.

Бошко Буха остаре

По филмот „Бошко Буха” од 1978 година немаше човек во Југославија што не го знаеше легендарниот партизански бомбаш.

Детето што го глумеше Бошко Буха е Иван Кујунџиќ, кој после тоа не сними ниту еден филм!