Бенчмарк

Се помалку граѓани на Велика Британија сакаат останување во ЕУ

Се намалува бројот на Британците кои го поддржуваат останувањето на Велика Британија во Европската унија, а изминатите недели е забележан пад од 54 на 49 проценти, покажуваат податоците од истражувањето на институтот Ипсос Мори.

 

Хрватска, Романија и Бугарија имаат надпросечно ниво на корупција

Хрватска е членка на Европската унија со највисоко ниво на корупција во јавните набавки и зедно со Романија и Бугарија спаѓа меѓу најкорумпираните држави во ЕУ, покажа истражувањето нарачано од Европскиот Парламент, а спроведено од институтот РАНД Европа, јавија хрватските медиуми.

Европските разузнавачки служби немаат доверба едни во други

Службите за безбедност на земјите членки на Европската Унија и натаму ја избегнуваат размената на информации во однос на исламистичките закани затоа што немаат доверба меѓу себе. Експертот за антитероризам Петер Нојман за германските медиуми тврди дека службите за безбедност поради ниското ниво на доверба не сакаат да разменуваат информации.

ЕУ си ја продаде душата за договор со Турција

Европската унија во петокот го загуби своето клучно достигнување. Договорот со Турција е најсрамното нешто, што сме го виделе во современата европска политика, пишува весникот „Фајненшл тајмс“. - На денот кога лидерите на ЕУ го потпишаа договорот, турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган ги откри 

23 земји од Унијата треба да почнат да преземаат вкупно 6.000 бегалци месечно од Грција и Италија

Европската унија информира дека 23 од земјите членки треба да почнат да примаат секој месец вкупно 6.000 бегалци од Грција и Италија, за да ја олеснат миграциската криза во Европа, пренесува БТА. Во септември ЕУ вети дека ќе прераспредели за две години 160.000 бегалци од Грција, Италија и трети земји, но за седум месеци беа распределени помалку од 900 лица.

ЕУ ги продолжи за уште шест месеци санкциите кон Русија

Европската унија до септември ги продолжи санкциите кон поединци во Русија и во Украина поради судирите во Украина, соопшти Брисел. ЕУ ги продолжи за уште шест месеци рестриктивните мерки против 146 луѓе и 37 компании поради постојаното поткопување и загрозување на териротијалниот интегритет

Европа се расцепува, САД се однесуваат ноншалантно

Адашевци, Србија. Тешко е да се гледаат очајните, но со зачувано достоинство семејства кои се собираат околу бесплатните телефони во бегалскиот центар во тоа балканско село додека дома во САД тече кловновскиот спектакл за претседателската предизборна кампања.

Стариот континент парализиран: Дали сонот за обединета Европа е пред распаѓање

Џихадистички напади, наплив од мигранти, грчкиот долг, растечкиот национализам: целата Европската Унија е обземена од тревоги и раздори, кои не се видени од 40-ите години од минатиот век досега. Исправена пред нив, Европа е парализирана.

Шенгенот пред крах: Каде се морате да го покажете пасошот во ЕУ

Шенгенскиот договор се наоѓа пред сериозен тескт. Белгија е само последна во низата земји членки на договорот за слободно движење која одлучи привремено да го суспендира Шенгенот и да ја прошири контролата на своите граници.

Ако падне Шенгенот, ЕУ ќе изгуби 470 милјарди евра за десет години

Евентуален распад на Шенген зоната би ги чинело земјите-членки на Европската унија најмалку 470 милијарди евра за период од десет години, покажува истражувањето на германскиот институти „Прогнос“, спроведено по нарачка на фондацијата „Бертелсман“.