Бенчмарк

Лидерите на ЕУ во Рим ја потпишаа Римската декларација

Лидерите на земјите-членки на Европската унија ја одбележа денеска во Рим 60-годишнината од потпишувањето на Римскиот договор, со кој се удрени темелите на ЕУ. Лидерите на 27-те земји-членки потпишаа нова Римска деклрација, шест децении по потпишувањето на Римскиот договор. 

(ВИДЕО) ЕУ слави 60 години од постоењето: Ќе дочека ли Македонија членство или распад на европското семејство?

Европската унија (ЕУ) денес одбележува 60 години од потпишувањето на Римскиот договор со кој беше втемелена денешната Унија.

Европскиот парламент суспендираше полски европратеник поради сексизам

Претседателот на Европскиот парламент, Антонио Тајани денеска изјави дека на полскиот европратеник Јануш Корвин-Мике му следи висока казна, оти ги навреди жените, пренесе БТА. Корвин-Мике е независен европратеник и евроскептик. Тој, според санкциите, нема да ги добива дневните додатоци

Европскиот суд дозволи забрана за носење на шамии на работно место

​Судот на Европската унија ја објави денеска својата одлука, со која се оправдува забраната воведена од страна на одредени приватни комапании за носење на исламски шамии, кои ја покриваат главата на работното место. 

ЕУ го укина традиционалното “фемили фото“ за да има помодерен имиџ

ЕУ донесе одлука за прекин на традицијата за групно фотографирање на учесниците на средбите на врвот на Унијата, популарно познато како „фемили фото“, со цел „да го модернизра имиџот на европските институции“. Досега традиционално, лидерите на земјите членки на ЕУ правеа заедничка фотографија за време на нивните самити, што беше оценувано како израз на единството на Унијата.

Бугарија лидер во ЕУ според бројот на сиромашни

Бугарија останува на чело во Европската унија (ЕУ) по удел на луѓето во ризик од сиромаштија, социјално исклучување и сериозни материјални проблеми, покажуваат податоците на Евростат. Во 2015 година процентот на населението во ризик од сиромаштија и социјално исклучување е зголемен до 

Туск: ЕУ подготвена да се спротивстави на надворешните сили што го дестабилизираат Балканот

Сите земји членки на Европската унија изразија подготвеност да се спротивстават на „надворешните сили“ што се обидуваат да ги дестабилизираат државите од Западен Балкан, изјави денеска претседателот на Европскиот совет Доналд Туск, на прес-конференцијата по завршувањето на Самитот во Брисел

Картелско здружување: ЕУ казни со 155 милиони евра, шест производители на клими за коли

Европската унија казни шест производители на клима уреди за автомобили и делови за ладење на мотори со вкупно 155 милиони евра, поради картелско здружување. Европската комисија соопшти дека доставувачите на автоделови - германскиот „Бер“, јапонските „Калсоник“, „Денсо“, „Панасоник“ и „Санден“ и францускиот „Валео“,

Доналд Туск реизбран за претседател на Европскиот совет

​Полјакот Доналд Туск реизбран е за претседател на Европскиот совет и покрај противењата на неговата родна земја. Туск е реизбран за претседател на Европскиот совет со мандат од две ипол години на денеска започнатиот дводневен самит на Европската унија во Брисел. - Ви благодарам за поддршката, изјави Туск и вети дека ќе го даде најдоброто од себе со цел да ја направи ЕУ подобра.

Подготвен нов пакет предлози и мерки за унапредување на бизнис климата и конкуретноста на домашните компании

Владеење на правото и елиминирање на митото и корупцијата, квалитетна регулатива во чие изготвување активно ќе учествува и бизнис заедницата, елиминирање на нелојалната конкуренција и изедначување на условите за работење на компаниите, зголемување