Чиста околина

Скопје најзагадено, пак ќе чекаме ветар да не спаси

​Попладне се очекува расчистување на маглата и загадувањето во Скопје. Од УХМР најавуваат дека околу пладне и попладне ќе почне да дува ветер кој ќе придонесе кон расчистување на маглата и загадувањето, а од утре ќе има и дожд.

Американците и Русите се огласија за загадувањето на воздухот во Скопје

Амбасадата на САД во Македонија преку Твитер-профилот изрази загриженост поради високото ниво на загадување на воздухот во Скопје и побара предлози за разрешување на проблемот со загадувањето.


 

Шилегов виде политика во иницијативата поради загадувањето да не се пуштаат децата на школо

​Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов денеска оцени дека е политички мотивирана иницијативата на Фејсбук преку која родители најавуваат дека нема да ги пуштаат децата на училиште во знак на револт од загадувањето во Скопје.

Родителите ќе ја бојкотираат наставата и нема да ги носат децата на училиште поради загадениот воздух

На „Фејсбук“ се споделува настан „Бојкотирам настава“ преку кој, родителите се повикуваат да не ги носат децата на училиште на 20 декември, поради загадениот воздух.

Ужасно загадување во Скопје утрово: Не се гледа прст пред око и смрди на пластика

Скопјани утрово ги разбуди магла „зачинета“ со специфичен мирис на платистика. Апликацијата „Мој воздух“ забележа присуство на 383 ПМ 10 честички на кубен метар во населбата Карпош, 316 во Центар, 291 во населбата Лисиче, 261 во Гази Баба и дури 395 ПМ 10 честички на кубен метар во реонот Ректорат.

 

Скопјани само два часа дишеле чист воздух, најзагдено Лисиче

​Скопјани и во изминатото деноноќие дишеа загаден воздух, а таква е ситуацијата и утринава. Неколкупати повисоки концентрации на ПМ10 честичките се регистрирани на сите мерни станици, а максималната од 533 микрограми е измерена во Лисиче.

Вонреден инспекциски надзор во Дрисла: Загаденост на воздухот над границите од согорувањето на медицински отпад

Во рамките на засилените активности за спречување и контрола на загадувањето на амбиенталниот воздух Државниот инспекторат за животна средина на ден 01.12.2017г. изврши вонреден инспекциски надзор кај правниот субјект Депонија за комунален

Владата со нов закон за инспекција почнува долгорочна борба против загадувањето

Министерство за животна средина и просторно планирање подготвува предлог на закон за инспекција во животната средина, Во образложението се вели дека главна причина поради која се пристапува кон изработка на нов закон е потребата 

Коалицијата „О2“ ќе ја тужи државата ако не издвои повеќе средства за заштита на животната средина

Граѓанската иницијатива „О2 Коалиција за чист воздух“ бара Владата да го зголеми буџетот за заштита на животна средина за 2018 година од 0,4 проценти од БДП, колку е планиран, на најмалку 2,5 проценти.

 

Да се молиме на ветар за да дишеме чист воздух

Воздухот во Скопје утрово загаден. Концентрациите на ПМ10 честичките измерени од мерните станици на Министерството за животна средина и прсторно планирани се движат од 129 во Гази Баба, 142 во Центар, 167 во Карпош, 172 кај Ректорат и 230 во Лисиче.