Македонско

Македонскиот ‘‘Бакал‘‘ е гастро ботаничко богатство!

Ресторанот Бакал, има навистина посебен амбиент, тоа е угостителски објект каде се внимава на најмалите детали, а сопственикот на ресторанот, Горан Симјановски со огромна страст и желба се труди се да биде совршено и проверено. 

(Фото) Модната ќука „Бела“ прослави 25 години постоење

Модната куќа Бела заокружи четврт век од постоењето. Својот 25. јубилеј го одбележа со коктел забава од затворен тип, која вчеравечер го исполни Ивент центарот 21.  

„Тера Мадре Македонија“: Презентирани македонската разновидна храна и автентични производи

Повеќе од 10.000 посетители, во изминатите три дена, уживаа во дегустација и презентација на македонски традиционални производи во рамки на манифестацијата „Тера Мадре Македонија“. 

(Фото) Комплексот „Македонско село“ ги отвори портите

Компанијата „Тинекс“ вечерва свечено го отвори комплксот „Македонско село“ лоциран во село Нерези во близина на манастирот „Св. Пантелејмон“. 

Списанието Комплетна ја прославува 20-годишнината од излегувањето на првиот број

Приказната на КОМПЛЕТНА започна 1996 година, како пионерски обид да се создаде првото македонско списание за жените кои се подготвуваа за 21-от век, списание што ќе биде по примерот на светските магазини, а сепак автентично, забавно, едукативно, уникатно и целосно наше.

(Фото) Ресторанот Скопски Мерак прослави 25 години успешна гурманска приказна

Скопски Мерак, свечено ја прослави 25-годишнината со пријатна атмосфера, вкусна храна, пијалок и трационална музика. Сите присутни на настанот беа задоволни и исполнети со позитивни реакции од прекрасната вечер.

25 Години - ЕЗИМИТ: Квалитет, иновативност и посветеност во сите сфери на делување

​Македонскиот бренд ЕЗИМИТ, годинава, одбележува 25 години континуиран раст и развој. Од мала семејна компанија основана во 1991. година, ЕЗИМИТ се разграни во деловно семејство кое денес обединува повеќе компании од областа на земјоделието, преработката, финансиите, градежништвото, инвестициите.

„Галафарм“ е успешна македонска приказна која трае 25 години

Македонската фармацевтска компанија постои 25 години, а како што велат оттаму за „еМагазин“ овие години се исполнети со напорно работење и вложување во квалитетно производство и нови проекти.

Промовирано новото издание на Правописот на македонскиот јазик

Новото издание на Правописот на македонскиот јазик денеска беше промовирано во НУБ „Свети Климент Охридски“. Во организација на Институтот за македонски јазик „Крсте Мисирков“, во проектот беа вклучени 48 соработници, пред се универзитетски професори од Институтот за македонски јазик, од Филолошкиот факултет „Блаже Конески“, од МАНУ и од други сродни институции. 

(ВИДЕО) „Македонско девојче” наполни 50 години

​Македонското девојче по кое е настаната познатата истоимена песна на Јонче Христовски денеска слави 50 години. На јубилејниот роденден на македонското девојче - Невенче, нејзиниот сопруг, Зоран Росоманов направи реиздание на песната изведена во несекојдневен стил.