Наша тема

Колку пари лани заработил ЗАМП?

Додека се уште на сила е забраната на музика од Македонија и од неколку земји во регионов за македонските телевизии и радија, еМагазин, Ви презентира како финансиски работело Здружението за заштита на авторските музички права (ЗАМП), по чија инцијатива стартуваа забраните.

Аранжманите на агенциите за престојниот празник распродадени, нема слободно место ни за лек

Виена со автобус пет дена две ноќевања за 140 евра, Будимпешта три ноќевања исто така за пет дена за 130 евра, Милано, Барцелона, Ница 270 евра за шест дена и три ноќевања, Прага –Карлови Вари и Виена за 120 евра за патување од пет дена и две ноќевања.

Каков имот поседува Никола Ивановски, новиот претседател на Уставниот суд

Од 1. ноември Никола Ивановски ќе биде новиот претседател на Уставниот суд, одлучи вчера Судот. Тој доаѓа на местото на Елена Гошева. Ивановски влезе во Уставниот суд во 2012, а според анкетниот лист, кој го доставил до 

За помалку од еден месец објавени огласи за уште 90 државни вработувања

Од почетоот на месецот Министерството за транспорт и врски, Електрани на Македонија, Министерството за одбрана, Агенцијата за странски инвестиции, Народната банка објавија огласи за вработување на 90 лица кои ќе бидат под државна капа. 

Македонците божем немаат пари, зимските аранжмани речиси распродадени

Голем дел од зимските аранжмани за Банско и Боровец се распродадени, дознава еМагазин од туристичките агенции. Од таму велат дека во септември кога имало голем попуст во хотелите за Бугарија за претстојната зимска сеозона, Македонците купиле добар дел од аранжманите.

Македонските работници важат за непродуктивни, на Јапонците им се заканува смрт од премногу работа

Македонските компании вообичаено се жалат на недоволната продуктивноста на вработените. А, тоа е поврзано со тоа што најголем дел од работното време прават се, освен тоа што треба. Најголем виновник за ова се и социјалните мрежи и „дремењето“ на Фејсбук, па затоа во некои од колективите има ограничено користење на истиот. 

Како никој друг пејач, Тоше уживаше во ѕвезденото небо создадено од неговата публика

„Ѕвезденото небо“ кое фановите на Тоше Проески секоја година го организираат на 5. октомври како сеќавање на неговиот последен концерт на Градски стадион е прво потсетување за датумот од неговото трагично заминување на 16 октомври 2007 година.

Што автомобил вози Силвана Бонева

Поранешната пратеничка на ВМРО ДПМНЕ, а сега член на Државната изборна комисија, Силвана Бонева, повторно е топ тема со патните трошоци. Според последните информации објавени во македонските медиуми, таа за шест месеци на име патни трошоци од ДИК добила 12 илјади евра.

(ВИДЕО) Сите теории за атентатот: Кој сакаше да го убие Глигоров?

По теориите за бугарска, српска и чешка “врска”, кои останаа недокажани, минатата година во јавноста се појави нова теорија за тоа кој стои зад атентатот на поранешниот претседател Киро Глигоров. Сали Бериша во 1997 година во Албанија ги примил атентаторите на македонскиот претседател Киро Глигоров

Од гаќи, до фустани и патики, Македонците се повеќе “шопингуваат“ од Али Експрес

Онлајн шопингот добива се повеќе приврзаници како поради заштеда на времето, така и поради многу пониските цени кои што можат да се најдат во овие таканаречени виртуелни трговски центри. Макединците веќе неколку години се закачени на Али Експрес, која е дел од кинеската компанија “Али баба груп“.