Беспарица

Колку ќе Ве чини велигденската трпеза

Јагнешко или свинско печење, а може и печена кокошка, руска салата, сувомеснати, некој благ специјалитет, торта или колачи, убаво црвено вино. Најважен дел се секако јајцата украсени во најразлични бои. Ова се основните работи на македонските велигденски трпези.

Совети: Како да заштедите и до 50 евра месечно за гориво

Трошоците за гориво зафаќаат голем дел од вкупната месечна потрошувачка на секое домаќинство. Месечно се трошат од 100 до 200 евра за гориво, и тоа ако имате само едно возило. Следејќи ги овие совети може да ги намалите трошоците за половина.

Минималната плата го дигна просекот: Кои работници се најниско платени во Македонија

Државниот завод за статистика објави дека просечната исплатена нето плата во декември минатата година изнесува 24.025 денари или околу 390 евра, што е највисока исплатена посечна месечна плата.Просечната плата расте во континуитет последните неколку 

Просечната плата во јануари 24.025 денари

​Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во Македонија во јануари годинава изнесува 24.025 денари и е за 5,6 отсто повисока од јануари лани, соопшти Државниот завод за статистика. Растот се должи, пред сѐ, на зголемувањето на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во секторите: Уметност, забава и рекреација (37.3 %), Рударство

Синдикат: Минималната кошница во февруари 32.383 денари

​На едно четиричлено семејство во Македонија во февруари му биле потребни 32.383 денари за основните месечни потреби, покажуваат податоците на Синдикалната минимална кошница. Нејзината вредност е зголемена во споредба со јануари 

Зголемени цени и револт кај граѓаните: Ќе летуваат ли Македонците и годинава во Грција

Сите оние кои што и оваа година имаат во план да летуваат на грчките плажи ќе треба да си обезбедат повеќе пари за таа намена. Уште пред стартот на летната сезона цените кај јужниот сосед се зголемени. Сопствениците на приватното сместување го искористија зголемениот прилив 

Самохраните родители кои имаат ниски примања нема да плаќаат за градинка

Министерството за труд и социјална политика информира дека од денеска сите самохрани родители кои имаат плата и месечни приходи во износ до минималната плата утврдена со Закон, ќе бидат ослободени од плаќање на партиципацијата за сместување на дете во детска градинка.

Колку дена порано треба да резервирате за да купите авиoбилет по багателна цена?

Доколку сте еден од тие што редовно патуваат со авион, мора да го прочитате ова. Ќе заштедите пари од секој лет.  Според анализите на една американска авиокомпанија направени над нешто повеќе од милион летови во 2016-та година, за да добиете поевтин лет клучно е да го изберете времето кога го купувате билетот. Благодарение на нивните резултати, голем број од луѓето што редовно летаат можат да си обезбедат авионски карти по речиси багателна цена. 

Годинава вкупно 800.000 евра за субвенции за сончеви колектори, ПВЦ прозорци и печки на пелети

За субвенции за сончеви колектори годинава од Буџетот на Македонија се одвоени околу 100.000 евра. За субвенции за вградени ПВЦ или алуминиумски прозорци се предвидени околу 480.000 евра, додека за субвенции за печки на пелети 

Во Македонија има многу гладни луѓе, но поболно е што ги хранат граѓаните

„Мрдни со прст“ е платформа која ја сочинуваат голем број на невладини организации кои дејствуваат на различни полиња, иако во јавноста, впечатокот е дека е само еден чинител. Но, заедничко за сите нив е што спроведоа голем број на успешни хуманитарни акции преку кои нахранија и облекоа голем број на луѓе на кои им е потребна помош.