Македонија

Коѕиас и Попоски на Малта разговарале за ситуацијата во Македонија

Министерот за надворешни работи во заминување, Никола Попоски, вчера во Валета се сретнал со шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕиас. Грчкото Министерство за надворешни работи информира дека двајцата министри оствариле средба на маргините на неформалниот состанок на министрите за надворешни работи на ЕУ, кој се одржи вчера на Малта, само еден ден по насилните инциденти во македонското собрание

ВМРО-ДПМНЕ: СДС се најодговорни за случувањата во Собранието

За случувањата во Собранието најодговорни се СДСМ, се наведува во реакцијата на  ВМРО-ДПМНЕ на денешната прес - конференција на Петар Шилегов од СДСМ.  - СДС спроведе политичко насилство со газењето на Уставот, законите и деловникот. Тоа е директно 

Бугарскиот претседател Радев, разговарал за ситуацијата во Македонија со Туск и Могерини

Бугарскиот претседател Румен Радев денеска разговарал  со претседателот на Европскиот совет Доналд Туск и со високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини за ситуацијата во Македонија. Тој ги опиша разговорите како детални, јави БТА. - Разговаравме многу подробно за ситуацијата во Македонија. Таа е алармантна, посочи Радев.

Состојбата му е стабилна: Села пренесен на Клиничката болница во Тетово

Денеска пратеникот на Алијансата за Албанците, Зијадин Села, која беше најсериозно повредениот пратеник при насилството во Собранието е пренесен во Клиничката болница во Тетово, пренесува Алсат М. „Денеска околу 11 часот од Клиника во Скопје е трансфериран нашиот колега

(ВИДЕО) Шилегов: Имаме докази за терористичко загрозување на уставниот поредок

Портпаролот и пратеник на СДСМ, Петре Шилегов, денеска соопшти дека СДСМ поседува сериозни докази коишто упатуваат на тоа дека во Собранието било извршено кривичното дело: „Терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста“, додавајќи дека станува збор за прекршување на член 313 од Кривичниот законик.

Обвинителството за насилствата во Собрание: Се уште не е поставена правна квалификација на извршените кривични дела

​Основното јавно обвинителство (ОЈО) Скопје денеска соопшти дека е во постојана комуникација со Министерството за внатрешни работи (МВР) во врска со идентификација на учесниците во нередите кои се случија во Собранието

Хојт Брајан Ји доаѓа ден порано: Ќе се сретне и со Иванов и Џафери

Наместо во понеделник, заменик-помошникот државен секретар за Европа и за Евроазија во Стејт департментот, Хојт Брајан Ји утре доаѓа во Скопје. 

Нова снимка од насилството во Собрание: Ѓорчев ги брани пратениците, некој довикува „убиј!„

На You tube се појави нова видео снимка од бруталното насилство во македонското Собрание. На неа се гледа како пратеникот на ВМРО ДПМНЕ, Влатко Ѓорчев се обидува да ги спаси колегите од СДСМ, застанат помеѓу демонстрантите и пратениците.

Видео-пренос од граничниот премин Богородица: Следете дали има задржувања на границите

Продолжениот викенд е повод многу наши граѓани престојните денови да ги поминат во соседна Грција. Од фотографиите на еМагазин се гледа дека има раздвиженост на граничниот премин со Грција.

ЕУ, САД, ОБСЕ, НАТО: “Го осудуваме во најстрога смисла организираниот напад врз Парламентот “

Шефовите на Делегацијата на ЕУ, Американската амбасада, Мисијата на ОБСЕ и Канцеларијата за врски на НАТО во Скопје во врска со инциденти во Парламентот испратија заедничка изјава.