Македонија

Од викендот нов топол бран-температурите до 40 степени

Температурата ќе се движи утре од 28 до 36, во сабота од 32 до 38, во недела од 33 до 39, понеделник од 34 до 40, вторник од 34 до 39  во среда од 27 до 35 степени. УВ индексот повторно ќе има многу висока вредност 9.

Обнова на автопатската делница од преминот „Богородица“ до Гевгелија

​На десната коловозна лента од автопатската делница која води од граничниот премин „Богородица“ кон Гевгелија, на влез од Грција во нашата земја, се е подготвено за почеток на работите околу нејзината реконструкција

СЕММ го осуди случајот со телевизија „Шења“, која беше попречена да извесува од Чаир

Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ) го осудува последниот случај кога екипа на ТВ Шења била попречена во известување за комунални проблеми во општина Чаир од симпатизери на ДУИ и повикува на преземање на неопходните мерки за расчистување на ваквите случувања.

Захариева: Текстот на договорот за добрососедство е финализиран и бугарската страна нема намера да води нови преговори

Текстот на договорот за добрососедство со Македонија е финализиран и бугарската страна нема намера да води нови преговори. Договорот е важна нова страница во односите меѓу двете земји, но по потпишувањето 

За што разговараа на состанокот во Собрание, претавниците на албанските партии

​Во Собранието на Република Македонија денеска се одржа средба на претставници на партиите на Албанците на која, како што изјави пратеникот Весел Мемеди од НДП, се разговарало за потребата за донесување на законот за албански јазик

Сите детали: Што содржи предлог-законот за измена на Законот за заштита од пушење

Група пратеници од владејачкото мнозинство поднесоа предлог-закон за измена на Законот за заштита од пушење по скратена постапка.

Средба на партиите на Албанците во Собранието, Беса не учествува

​Во Собранието на Република Македонија попладнево се одржува средба на претставнци на партиите на Албанците на која, како што е најавено, се разговара за точките од Декларацијата на албанските партии. На средбата присуствуваат лидерот на ДУИ Али Ахмети и Садула Дураку, од ДПА Луан Треси и Бардил Даути, Гзим Острени од Унитети, Сурија Рашити од ДР-ДПА

Спасовски: Добивме барање од Груевски за дополнителни 20 телохранители

​Министерството за внатрешни работи е подготвено да делува врз основа на одлуките на судовите 24 часа и кога ќе ги добие сигурно ќе постапи во однос на нив, изјави денеска во касарната „Ѓорче Петров“ министерот Оливер Спасовски одговарајќи на новинарското прашање што ќе биде преземено во врска на решенијата за притвор на тројца полициски службеници од страна на судот по жалба на СЈО.

Заев: Законот за јазици ќе биде донесен пред локалните избори

​Владата ќе го донесе законот за јазиците пред локалните избори и со тоа нема да ги изгуби гласовите на граѓаните ниту од македонската, ниту од албанската етничка заедница, изјави денеска премиерот Зоран Заев. - Една работа е сигурна. Владата ќе го донесе законот пред локалните избори, а ако бидеме подготвени ќе биде усвоен и во Парламентот. Само следете не, ќе видите како ќе растат гласовите

Нимиц: Има нов импулс во напорите за решавање на спорот за името

​Решавањето на спорот за името е високо на агендата на владата во Скопје и затоа има „нов импулс“ во напорите за решавање на проблемот, изјави специјалниот претставник на Обединетите нации во разговорите за прашањето за името меѓу Грција и Македонија Метју Нимиц. - Владата во Скопје е подготвена да ја реактивира својата надворешна политика во регионот и очигледно прашањето за името е важна пречка на патот кон европската интеграција