Свет

Американски маринци се распоредуваат во Норвешка

​Околу 300 американски маринци пристигнаа денеска во Норвешка.

Пилотска грешка причина за падот на турскиот авион кај Бишкек

​Причина за уривањето на турскиот товарен авион во село во близина на киргистакснкиот главен град Бишкек, е грешка на пилотот, покажуваат првичните резултати од официјалната истрага што ја спроведуваат властите на Киргистан.

Зошто денеска е најдепресивниот ден во годината?

Луѓето гледаат на јануари на два начина: За оптимистите, тоа е нов почеток, а за оние другите - тоа е месец исполнет со непријатности и тоа најмногу поради денешниот датум - 16 јануари, кој се смета за најдепресивен ден во годината.

Доналд Трамп: НАТО е застарено, не е важно дали ЕУ ќе опстане

​Американскиот претседател Доналд Трамп смета дека германската канцеларка Ангела Меркел направила катастрофална грешка со политиката на отворени врати, преку која во Германија влегле над еден милион мигранти.

(Фото) Овие автомобили се меѓу најретките, најскапите и најбрзите во светот

Не, тука нема да ги видите најновите модели на Мерцедес или БМВ. Сите овие автомобили се со цена од над 1 милион долари и се дефинирани како суперколи. Рангирањето направено од списанието Форбс

(ВИДЕО) Турски авион се урна во населба во Киргистан, најмалку 37 мртви

Најмалку 37 луѓе загинаа, откако турски товарен авион се урна во населба во близина на главниот град на Киргистан, Бишкек, пренесуваат светските агенции.

(ВИДЕО) САД носат тенкови на руската граница, се подготвуваат за војна

САД во Германија „истоваруваат тенкови за војна против Русија”. Кон руската граница ќе бидат транспортирани во 900 вагони, чија вкупна должина изнесува 14 километри, наведе претставник на командата на Бундесверот во федералната покраина Брандербург.

Париз ќе потроши 300 милион евра за обнова на Ајфеловата кула

Градските власти на Париз соопштија дека во следните 15 години ќе одвојат околу 300 милиони евра за обнова на Ајфеловата кула. 

Kрунисан новиот „цар на Ромите од целиот свет“

 Во романскиот град Сибиу вчера свечено беше крунисан новиот „цар на Ромите од целиот свет“. Новиот „цар“ Јулијан Втори, беше крунисан неколку часа по погребот на неговиот претходик, Јулијан Први, кој почина во четвртокот на 79-годишна возраст.

Папата се сретна со палестинскиот претседател Махмуд Абас

Папата Франциско денеска се сретна со палестинскиот претседател Махмуд Абас, кој отвори амбасада на Палестина при Светата Столица, јави ТАСС. Абас изјави дека ако идниот претседател на САД Доналд Трамп ја исполни својата намера да ја премести американската амбасада во Израел од Тел Авив во Ерусалим