Свет

Тутунска направа наидува на препрека при преиспитување на опасности за заболувања од страна на експерти

Philip Morris International Inc. не успеа да ги убеди здравствените експерти дека производот што загрева тутун го намалува ризикот од болести поврзани со пушењето.

(ВИДЕО) По 50 години снег во Мароко

Првпат во последните 50 години падна снег во јуниот дел на Мароко. Метеоролошката служба на Мароко соопшти дека снегот паднал во близина на Загора и оти е последица на студен бран.

Поетите и писателите од целиот свет апелираат да престанат воените акции во Африн

Писателите и поети од целиот свет, ја осудуваат турската агресија врз мирниот курдски град Африн во кој се сместени стотици илјади бегалци кои бегаат од бруталната војна која беснееше седум години во Сирија.

Путин: „Кремљската листа“ е непријателски чин, засега ќе се воздржиме од одговор

Рускиот претседател Владимир Путин се пошегува дека е навреден оти не се најде на т.н. „Кремљска листа“ на САД, оценувајќи ја како „непријателски чин“ и истакна дека Москва засега ќе се воздржи од одговор.

„Листа на Путин“: Кои бизнисмени и политичари се блиски до рускиот претседател

Американскиот Секретаријат за финансии објави листа со 114 политичари и 96 бизнисмени од Русија, сите вредни над милијарда долари, кои се сметаат за блиски на претседателот Владимир Путин.

Трамп: Јас сум стабилен гениј

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека објавува твитови од кревет, за време на доручекот или ручекот, но воглавно на утро и на вечер, бидејќи за време на денот е зафатен.

Швајцарско село нуди 70.000 франци за семејства кои би се доселиле

Швајцарското село Албинен ја обнови понудата: „Бараме жители и нудиме 21.500 евра по лице“ 

На 91 година почина Ингвар Кампрад, основачот на ИКЕА

Ингвар Кампрад, основач на култната шведска компанија за мебел ИКЕА, починал во неговиот дом во Смаланд на 91 годишна возраст.Ингвар Кампрад, основач на култната шведска компанија за мебел ИКЕА, починал во неговиот дом во Смаланд на 91 годишна возраст.

(ВИДЕО) Фармер од Канада убил 49 жени, телата им ги мелел и месото го продавал за јaдење

Роберт Пиктон (68), од Кканада познат како „серискиот убиец од свињарската фарма“ кој отслужува доживотна казна за за убиство на 49 жени, признал дека сакал да изврши уште едно убиство за да стигне до јубилејната 50-та жртва.

Вооружен напад: Во ноќен клуб во Бразил убиени 14 лица

Најмалку 14 лица, меѓу кои двајца малолетници загинаа во ноќен клуб во градот Форталез во североисточниот дел на Бразил.Вооружените напаѓачи биле со три автомобила кои ги паркирале пред клубот.