Интервју

Весковски: Во Тафталиџе се одвиваат 25 градби, потребна е ревизија на сите детални урбанистички планови

Душко Весковски е раководител во Музејот на холокаустот и таму работи од 2007 година. Како правник бил во тимот кој работел на враќање на имотот на местото на кое е изграден Меморијалниот центар на холокаустот на Евреите од Македонија и од изградбата до денес е дел од работата на овој значаен објект за државата

Кирковска: Има повеќе од 100 достапни кревети за фановите на Суперкупот, до сега поврзавме четири групи

We Talk IT заедницата има за цел да креира технички решенија со отворен код, за актуелни предизвици и области кои се интересни за членовите или за поголемата заедница, со цел создавање на добри и корисни промени во општеството.

Катерина Костовска, Тиквеш: За успех во светот на виното најважно од се е да докажете дека имате квалитет

Угледниот интернационален вински натпревар - International Wine Challenge (IWC) што се одржува во Лондон, Велика Британија, му го додели престижниот „Трофеј за најдобро црвено вино од Македонија“ на виното „Вранец Special Selection“

Интервју со М-р Иван Илиевски: Сите детали за бесплатниот превентивен технички преглед на Мото Америт и РСБСП

еМагазин разговораше со М-р Иван Илиевски, раководител за развој во МОТО АМЕРИТ по повод заедничката кампања со РСБСП за бесплатен превентивен технички преглед со цел зголемување на безбедностана сообраќајот на патиштата.

Запознајте го Евгениј Хоуп, авторот на „Годините кога научив да летам“

„Годините кога научив да летам“ на Евгениј Хоуп е симбол на 30.000 километри автостоп кои ги има поминато низ Европа. За повеќе да се запознаеме со настаните од неговите авантури и патешествија разговаравме со овој млад писател

Пениќ: Дотерај го Скопје е одлична иницијатива, ако не се грижиме за околината ќе го изгубиме и тоа што го имаме

На 7 јуни, Јавна соба, во рамки на кампањата „Мрдни со прст“ најави почеток на проектот „Дотерај го Скопје”  - зазеленување на градот Скопје и сите негови општини. Сите жители на градот ќе имаат можност директно да учествуваат  во оваа граѓанска инцијатива.  

Павле Камилоски: Безграничен пејачки потенцијал

Љубовта кон пеењето раѓа мотивација и инспирација која на секој му е тешко да ја оттргне од своето срце. Таа врие во душата и води кон непознати патишта поплочени со макотрпна работа. Совршенството се раѓа од талент и пожртвуваност, нешто што му е детално познато на Павле Камилоски. 

Теодора Тодоровска, Вендор: Барајте сертификати за вратите што ги купувате

Денес пазарот е преплавен со секаков вид влезни и собни врати, различни по однос на материјал и квалитет, но како, освен по цената, може да се разликуваат квалитетните врати. Разговараме со Теодора Тодоровска, еден од сопствениците

Гавриловски: „Јавачи на коњи“ ни кажува колку малку е потребно да имаш среќа и уште помалку за да ја изгубиш

Марјан Гавриловски е режисер на филмот „Јавачи на коњ“ чијашто премиера е закажана на 4 и 5 мај во Кинотека на Македонија. Зад себе има неколку кратки филмови, а ова е прв негов долгометражен филм кој не е поддржан од ниту една продуцентска куќа, ниту филмски фонд.

Јосифовски од „Љубојна“: Музиката ја правиме со голема радост која се прелева и на публиката

Оливер Јосифовски кој публиката најмногу го идентификува со „Љубојна“ утревечер со Бојан Петков и Славчо Коцев ќе свират во Јавна соба.