Мој став

Застрашувачки бројки за рамноправноста на жената

Ако сте мислеле дека жените ја завршиле борбата за рамноправност, бројките и фактите го демантираат тоа. Денеска по повод Денот на жената, по социјалните мрежи се упатија многу честитки, рози, искрени желби, но голем број еманципирани жени, мои пријателки извадија застрашувачки бројки. Ви пренесувам дел од нивните статистички податоци.

Среќен 8-ми Март на „големите“ директорки

Вообичаeно изгледаат средено, бидејќи тоа им е параван зад кој се крие нивната несигурност и немоќ, иако имаат моќ. Ама не со знаење, туку некој им ја дал.Убаво се смеат, се трудат да бидат духовити но на нивните шеги најчесто се смеат сами. Не разбираат интелигентни шеги, па не знаењето и знаењетово овој случај се пата-пата. Тој дисбаланс е пострашен во работата, во која е надредена. А, знаењето е подредено!

 

Туризам в снег

Викендов заедно со други колеги тргнав на работилница во Маврово. Од Скопје тргнавме во 9 часот наутро и со кафе пауза по пат во Маврово требаше да стигнеме околу 11 часот. Арно ама, снегот кој паднал претходниот ден го блокирал пристапот до хотелот Радика, единствениот хотел со пет ѕвезди во овој наш зимски центар. Па наместо кафе пауза, заглавивме на една бензиска станица во Гостивар.

Каде се и што прават државните ревизори?

Државниот завод за ревизија, институција која до пред извесно време речиси секој месец објавуваше ревизорски извештаи за регуларноста во трошењето на парите кај Владата, министерствата, општините, клиниките и други јавни институции во кои во повеќе наврати обелоденија дека незаконски се трошеле пари за проектот Скопје 2014, за различни набавки, за патувања, за дневници како да се претвори во глувонема институција.

 

Февруари 12, 2015 Мој став tstojcevski

(Не)довербата како гума за бришење

Довербата е како гума за бришење. Станува се помала и помала со секоја нова грешка!!! Фантастична мисла која во две просто-проширени реченици ја опишува нашата македонска реалност. Во сите сегменти и пори на општествено живеење. Опишува, каде според мене, „лежи зајакот“ на нашите предизвици.

Февруари 11, 2015 Мој став Никола Осило

Се сеќавате ли кога последен пат министер си дал оставка?

Во светот, па дури и на Балканот редовно се случува одреден министер да си поднесе неотповиклива оставка како чин на морална одговорност доколку има одреден пропуст или несоодветно работење во неговиот ресор кој довел до несакани материјални штети или смртни последици. Верувале или не, кај нас последен пример за ваков чин е од пред дваесетина години, кога Антони Пешев си поднесе оставка по авионските несреќи во 1994 година. 

Скопје 2014 или заштита од поплави и одрони

Над 600 потопени домови, илјадници потопени хектари плодна почва, целосна или делумна блокада на повеќе патни правци поради одрони,паднати мостови, прекини на струја со денови, недостиг од вода за пиење,евакуација на население, непреспиени ноќи, страв, неизвесност и нервози кај граѓаните се само дел од последиците кои досега ги предизвикаа врнежите и поплавите низ земјава. 

Нафтата поевтини ама се уште не ја пиеме

Македонската надворешна политика очигледно е опиена од последната победа пред Меѓународниот суд за правда во Хаг (2011 година) и оттогаш наваму е лабава, кога можеше да дозволи за дваесетина илјади долари Македонија да го изгуби правото на глас во Обединетите Нации. Со оглед на тоа дека во текот на вчерашниот ден никој официјално не кажа како настанала грешката или изумувањето на членарината што треба да се плати во Обединетите Нации, под чија надлежност, меѓудругото се и преговорите околу спорот за името

Ноам Чомски: „Нивниот“ тероризам наспрости „нашиот“ тероризам

После терористичкиот напад на Шарли Хебдо, во кој загинаа 12 лица, вклучувајќи и уредник и четири карикатуристи, и после убиството на четири Евреи во супермаркет брзо време после нападот, францускиот премиер Мануел Валс прогласи „војна против тероризмот, против џихадизмот, против радикалниот ислам и против се` што е во насока на кршење на браството, слободата и солидарноста“

Грција по 70 години се врти екстремно на лево: Европа нема да остане иста

Ретко кој веќе има дилема дека на утрешните парламентарни избори победник ќе биде левичарското движење СИРИЗА, предводено од Алексис Ципрас, новата ѕвезда на Европа, омразен од политичарите, но сакан од европските граѓани.За разлика од Меркел и другите кројачи на судбината на Европа, граѓаните ја почитуваат СИРИЗА.