еМагазин
Image default
Бизнис ТОП СТОРИИ

Аутомакедонија со зголемена добивка во првиот квартал

Аутомакедонија АД Скопје во првиот квартал од 2024 година остварила поединечна нето добивка од 4,7 милиони денари, што е зголемување за 2% во однос на истиот период 2023 година, соопшти Друштвото преку Македонската берза.

Истата, како што информираат од таму, е ефектуирана од 89 милиони денари нето приходи во првиот квартал 2024 (намалување на приходите од продажба за 31% во однос на истиот период 2023 година) со сразмерно намалени оперативни расходи и оперативна добивка од 1,8 милиони денари.

-Финансиските расходи се на исто ниво во 2024 во однос на истиот период 2023 и зголемени финансиски приходи за 61%, велат од таму.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ЈП Струмица транспорт склучи договор со Аутомакедонија вреден 6,9 милиони евра

Аутомакедонија лани ја зголемила добивката за 77%

МЕПСО купи возила од Аутомакедонија за 369,9 илјади евра

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

(ВИДЕО) Шокантни снимки од пожарите во Грција

Редакција

И Иванов ќе се „спаси“, нема да плаќа повисок данок за неговата плата

Редакција

Сите детали: Денеска почнува пописот на населението, домаќинствата и становите

Редакција