еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Африм Гаши избран за претседател на македонското Собрание

Африм Гаши, сега веќе поранешниот лидер на Алтернатива, која е дел од коалицијата „Вреди„ денеска е избран за нов претседател на македонското Собрание.

„За“ гласа 76, а “против“ шест пратеници. Немаше воздржани.

Гаши беше предложен за претседател на Собранието со потписи од 75 пратеници од ВМРО-ДПМНЕ, коалицијата “Вреди“ и ЗНАМ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Али Ахмети и Зијадин Села не гласаа за да Африм Гаши биде избран за претседател на Собранието

Гаши кандидат за претседател на Собранието, се повлече од лидерското место во Алтернатива

Кој е Беким Сали, кој ќе ja води Алтернатива, откако Гаши се повлече од лидерската позиција за да стане претседател на Собранието

Фото: Гаши/Фејсбук

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Најмладото на 35-годишна возраст: Од Ковид-19 починаа 11 лица, дополнително пријавени уште 3

Редакција

Четири затворски и една условна казна за случајот „Двојник“, за нелегално издавање пасоши на странски државјани

Редакција

На кислородна поддршка 43, на респиратор 11 пациенти заболени од корона вирусот

Редакција