еМагазин
Image default
Балкан ТОП СТОРИИ

(Видео) Нема ни северна, ни јужна, Македонија е една и грчка: Претседател на грчка партија во Парламентот го искина Договорот од Преспа

Претседателот на грчката партија “Грчко решение“, Кирјакос Велопулос, која има 12 пратеници, денеска во грчкиот Парламент го искина Договорот од Преспа.

-Не постои ни северна, ни јужна Македонија, Македонија е една и е Грција и го кажувавте тоа на протестите. Сега ја нарекувате Северна Македонија.

Нашиот проблем не е претседателката на Скопје, проблемот е начинот на кој ја учат нивната историја, логиката со која самиот народ избира. Кого? Комитите.

ВМРО е најлошото што би можело да го избере еден народ. Фашистичка и нацистичка партија, регуларна нацистичка партија, рече меѓудруго Велопулос.

Повика и грчката Влада да ги стави на гласање во Парламентот и трите меморандуми со Македонија, кои Грција и по шест години од потпишување на Преспанскиот договор се уште не ги ратификувала, за да сите гласеле против.

-Донесете ги меморандумите за соработка со Скопје, сите да гласаме против, бидејќи тие го поништија Договорот, а не ние, рече Велопулос.

Фото: Фејсбук/ Велопулос/видео: Pronews TV

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Колку изнесува највисоката бруто-плата во октомври

Редакција

„Сите се сакаа“: Подем на Југоносталгијата

Редакција

Обвинителство утврдило неправилности при претресот на ОЈО за гонење на организиран криминал и корупција на Финансиската полиција

Редакција