еМагазин
Image default
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

(Видео) Филмот „Пред дождот“ не ми излегува од мислите, вели Глен Клоуз

Филмот „Пред дождот“ не ми излегува од мислите, вели една од најдобрите светски актерки на денешницата, Глен Клоуз, во видео во кое филмски работници и актери зборуваат за филмови кои ги инспирирале за патување во некоја земја или град, направено во пресрет на Оскарите.

„Има филм што е насловен ‘Пред дождот’ и е снимен во Македонија и јасно е дека тоа е многу стара земја и дека многу работи се имаат случено на таа почва и некако, тој филм не ми излегува од мислите“, вели таа во видеото (1:51 минута).

„Пред дождот“ на Милчо Манчевски беше објавен во 1994. година, а во 1995. година беше номиниран за Оскар во категоријата Најдобар филм од странско говорно подрачје.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) 7 Оскари за филмот „Опенхајмер“, за „таткото“ на атомската бомба

Фото: Промо/видео: Оскари

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Судот го прифати барањето за стечај на скопски Бетон

Редакција

Министерката Петровска: Остро ја осудуваме воената агресија на Русија врз Украина

Редакција

Објавено кои експерти ќе учествуваат во работна група за уставните измени

Редакција