еМагазин
Image default
Свет ТОП СТОРИИ

Во ОН усвоена Резолуцијата за геноцидот во Сребреница

Генералното собрание на Обединетите нации (ОН) денеска со 84 гласа „за“ ја усвои Резолуцијата за Сребреница. Деветнаесет земји гласаа „против“, а 68 беа воздржани.

Македонија е меѓу земјите кои ја подржаа Резолуцијата и е една од 34. земји коспонзори на истата.

Со Резолуцијата 11. јули се прогласува за Меѓународен ден на сеќавање и комеморација на геноцидот извршен во Сребреница во 1995 година, кој ќе се слави секоја година, повикувајќи се на пресудите на Меѓународниот суд на правдата и Меѓународниот трибунал за поранешна Југославија.

Во истата се нагласува дека кривичната одговорност за геноцидот е индивидуализирана.

Резолуцијата ја предложија Германија и Руанда.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Вучиќ и се „заблагодари“ на Македонија за коспонзорството на резолуцијата за Сребреница

Дали Османи во врска со Сребреница зборува во името на цела Македонија, прашува Дачиќ

“Северномакедонците би можеле барем да се воздржат ако не можат да ја поддржат Србија“: Реакции за македонското коспонзорството на резолуцијата за Сребреница

Фото: Унсплеш

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

ЗНМ и ССНМ бараат Обвинителството да ја отфрли кривичната на МВР за Салиу

Редакција

Бугарското МНР ќе го испитува случајот со тепањето на копретседателот на бугарскиот клуб „Шемето“

Редакција

(Фото) Запленета дрога вредна околу 150.000 евра, пресечен меѓународен канал: Приведени пет лица меѓу кои и поранешни вработени во МВР

Редакција