еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

„Вреди“ доби пратеник плус, “Европскиот фронт“ на ДУИ изгуби

По вчерашното прегласување за парламентарните избори на седум избирачки места во Петта и Шестта изборна единица има само една промена.

Коалицијата „Вреди“ на албанските опозициски партии доби еден пратеник плус и сега има 14, а коалицијата предводена од ДУИ, „Европски фронт“ изгуби еден и сега има 18.

Нова пратеничка е Имрлије Салиу Фетаи, од Беса (која е дел од коалицијата „Вреди“), која доаѓа на местото на Фатмире Исаки, актуелна заменичка министер за надворешни работи, која е од ДПА, (која е дел од коалицијата „Европски фронт“) и сега оваа партија ќе остане само со еден пратеник – лидерот Мендух Тачи.

Промената се случи со прегласување на едно избирачко место, во селото Ларце, Општина Желино, во шестка.

Фото: Игор Бансколиев

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Владата прогласи кризна состојба заради висок ризик од влез на мигранти

Редакција

Се најавува нова средба за Законот за јавно обвинителство, партиите до утре треба да поднесат амандмани

Редакција

17 лица го прекршиле полицискиот час, 511 казни за неносење маска

Редакција