еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Гаши кандидат за претседател на Собранието, се повлече од лидерското место во Алтернатива

Африм Гаши ќе биде предложен за претседател на македонското Собрание, па тој се повлече од лидерската позиција во Алтернатива, која е дел од коалицијата „Вреди„.

„Бидејќи Уставот определува дека претседателот на Собранието не може да биде и претседател или функционер на политичка партија, Африм Гаши поднесе оставка од функцијата претседател на Алтернатива и од сите други функции на партијата.

Пред тоа, согласно Статутот на Алтернатива, претседателот Африм Гаши го овласти потпретседателот Беким Сали да ги извршува формалните обврски на партијата, до формален избор на претседател,“ информираа од партијата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Кои министерства ќе ги добие ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата, а кои „Вреди„ и ЗНАМ

Фото: Алтернатива

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Имунитетот е најдобар сојузник во борбата против корона вирус, како да го подобрите

Редакција

Од вечер дожд и силен ветер со брзина над 80 километри на час

Редакција

Одбиен предлогот за условен отпуст на Зоран Милески – Кичеец

Редакција