еМагазин
Image default
Свет ТОП СТОРИИ

Германија легализираше марихуана за лична употреба

Германија ја легализираше марихуаната за лична употреба и стана четвртата земја во Европа која го направила тоа.

Купувањето на марихуана легално сè уште ќе биде забрането за помлади од 18 години.

Пушењето марихуана на јавно место ќе стане легално од 1. април, а ќе биде дозволено да се поседуваат до 25 грама, а во домашни услови до 50 грама канабис што содржи максимум 10% THC.

Малта и Луксембург неодамна ја легализираа марихуаната за лична употреба, а Холандија тоа го направи пред неколку децении.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Владата нема да се спогодува со обвинетите од СЈО пред судот во Стразбур, ќе бара докажување на случаите

Редакција

Над 30% од семејствата во земјава се брачни парови без деца

Редакција

Дури 40 отсто од граѓаните сметаат дека плата од 25.000 до 40.000 денари е доволна за нормален живот

Редакција