еМагазин
Image default
Бизнис ТОП СТОРИИ

Во февруари раст од 9,3% на депозитите и од 6,5% на кредитите

Во февруари анализирано на годишно ниво, вкупните депозити се зголемени за 9,3%, поради  повисоките депозити на двата сектора, со поголем придонес на секторот домаќинства, информираат од Народна банка.

На годишна основа, вкупните кредити во февруари бележат раст од 6,5%, којшто произлегува од зголеменото кредитирање на двата сектора, со поизразен придонес на секторот домаќинства.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Убава вест: Оздравени 551 заболени од Ковид-19, најмногу од Скопје 314

Редакција

Владиците Петар и Агатангел оздравеа од Ковид-19, поминале без сериозни компликации

Редакција

„ЗСФ-КОМ“ на Фатмир Етеми ја зголеми сопственоста во „Скопски пазар“

Редакција