еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

ДУИ ги утврди носителите на листите за шесте изборни единици

Генералниот совет на владејачката Демократската унија за интеграција (ДУИ) на состанок во Тетово ги утврди носителите на листите за шесте изборни единици.

Во Изборната единица 1 носител на листата е актуелниот градоначалник на Општината Сарај и поранешен член на „Огнената група“, Блерим Беџети, во Изборната единица 2, носител е Садула Дураку, во Изборната единица 3 носител е Сулејман Баки од Движењето на Турците на Македонија за правда и демократија, а во четвртата, носител е Енвер Хусеин од Демократската партија на Турците на Македонија.

Во петка носител на листата е Зијадин Села, за кој судот треба да одлучи дали е старо-нов претседател на владејачката Алијанса за Албанците, а во Изборната единица 6 е лидерот на ДУИ, Али Ахмети.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Кои имиња се на пратеничките листи на ВМРО-ДПМНЕ

ЗНАМ на Максим Димитриевски ги објави носителите на листите за парламентарните избори

Кои се носителите на листи на Левица за парламентарните избори

Фото: Фејсбук/Ахмети

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Воземирувачко видео од местото на сообраќајката кај Три Чешми во која загина 37-годишен маж од Гевгелија

Редакција

Одложено судењето за случајот „Плацеви на Водно“, обвинителката Стефанова ќе се тестира за Ковид-19

Редакција

(ВИДЕО) Вино чувано на дното на Охридското Езеро кај Трпејца, нова атракција за туристите

Редакција