еМагазин
Image default
Свет ТОП СТОРИИ

Европската народна партија го задржа мнозинството по европските избори

Европската народна партија (ЕПП), во која членува и македонската ВМРО-ДПМНЕ по европските избори го задржа мнозинството во Европскиот парламент.

Таа ги обединува партиите на десниот центар, социјалдемократите и либералите, и ќе има околу 189 пратеници.

Втора се социјалдемократите (С&Д) со околу 135, а трети либералите (Renew) со околу 80 пратеници.

Тврдодесните партии кои го сочинуваат репрезентативниот клуб на европските конзервативци и реформисти (ЕЦР) ќе има околу 72 пратеници, екстремно десничарскиот репрезентативен клуб „Идентитет и демократија“ (ИД) ќе има околу 58 пратеници, зелените околу 52, а екстремната левица околу 36.

Европскиот парламент има 720 пратеници.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Подем на екстремната десница на европските избори

Макрон изгуби на европските избори: Францускиот претседател го распушти Собранието и распиша предвремени избори

Фото: Унсплеш

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Симон Трпчески објави нов албум за престижниот „Лин Рекордс“

Редакција

Битолските гинеколози кои и дозволија на лекарка од Србија да оперира добија условни казни

Редакција

(Мапа) Најмногу заболени со Ковид-19 на 100 илјади жители има во Кратово

Редакција