еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

И ДПА на Тачи и ЕДП на Хоџа дел од „Европскиот фронт“ на ДУИ

Денеска и владејачките Демократската партија на Албанците (ДПА) на Мендух Тачи и Европската демократска партија (ЕДП) на Арјанит Хоџа, поранешниот потпретседател на Беса, станаа дел од “Европскиот фронт“ на владејачката ДУИ.

Засега, иако неофицијално подолг период се најавува, крилото на владејачката Алијанса за Албанците на Зијадин Села, не стана дел од оваа коалиција, а според лидерот на ДУИ, Али Ахмети, тоа е прашање на време.

Дел од коалицијата ќе стане и Унијата на Ромите на градоначалникот на Шуто Оризари, Курто Дудуш.

Претходно на коалцијата и се приклучи партијата Народно движење на поранешниот пратеник на Алтернатива, Скендер Реџепи-Зејд.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Партијата на Реџепи прва се приклучи на „Европскиот фронт“ на ДУИ

Фото: ДУИ/Ахмети/Фејсбук

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Одбиено барањето на струмичкото Обвинителство за активрање на условна пресуда на градоначалникот на Ново Село

Редакција

Истрага „Базни станици“ на СЈО: Наместо „Т-мобиле, да ги гради базните станици, Луковски му ги дал на „Бетон“

Редакција

Агенцијата за цивилно воздухопловство вработува државни службеници, плата до 117.600 денари

Редакција