еМагазин
Image default
Балкан ТОП СТОРИИ

И Словенија ја призна Палестина

По Ирска, Норвешка и Шпанија, уште една европска земја ја призна палестинската држава.

Во словенскиот Парламент со големо мнозинство беше донесена одлука за признавање на Палестина и беше одбиен предлогот на опозицијата да се распише референдум за оваа прашање.

Над 140 земји ја имаат признаено Палестина, а меѓу нив не е Македонија.

Членки на Европската Унија кои ја имаат признаено Палестина се и Шведска, Кипар, Унгарија, Чешка, Полска, Словачка, Романија и Бугарија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Македонија ја нема признаено Палестина

Шпанија, Норвешка и Ирска ја признаа Палестина

Фото: Унсплеш

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

По Фетаи и Рустеми ја повлече кандидатурата: Советот на ЈО нема кворум за избор на нов шеф на Вишото јавно обвинителство – Скопје

Редакција

Следува период на посвежо време, од среда пораст на дневните температури

Редакција

Град Скопје вработува 21 лице, плата до 32.868 денари

Редакција