еМагазин
Image default
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Комеморација за Мирко Попов во Македонска филхармонија, во петок на 5. април

Комеморација за еден од највлијателните и најуспешни скопски музичари, композитори, текстописци, диџеи, издавачи и продуценти – Мирко Попов, ќе се одржи на 5. април (петок), во 11 часот, на малата сцена во Македонската филхармонија.

Попов по кусо боледување почина на 24. март.

Попов е роден во 1972 година во Скопје. Израснат во Градски ѕид, како што и самиот велеше во неговото „кучкар маало“, почнува да купува плочи и ја засакува музиката уште од основното училиште, што логично резултираше со првите роденденски диџеј сетови во раните 80-ти години на 20тиот век.

Неколкуте авангардни музички револуции во 80-тите, но и неверојатно високиот квалитет на поп музиката од тоа време помагаат да развие здрава љубопитност, разнолик музички вкус и ориентација кон постојан прогрес, што ќе се одрази пресудно во понатамошните одлуки.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Во чест на Мирко Попов, промоција на винил издание – Поп култура

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

И моето дете има право да ги користи сите права, како и другите, вели Џафери за синот кој ќе стане обвинител

Редакција

Македонка по 20 години „битка“ го победи ПИОМ кој и ги зел пензиите поради лоша евиденција

Редакција

Министерството за труд и социјална политика вработува 16 службеници

Редакција