еМагазин
Image default
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

Македон со ново признание, освои злато на математичката олимпијада во САД

Македон Димитровски, македонското чудо од дете со ново признание. На математичка олимпијада за основни училишта (MOEMS) во САД освои златен медал.

Тој на натпреварот учествуваше преку приватното скопско училиштето НОВА, каде учи.

Олимпијадата е основана во 1979 година и е едно од најпознатите натпреварувања од областа на математиката во САД и светот, на која секоја година учествуваат над 120.000 ученици од повеќе од 39 земји.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Запознајте го Македон Димитровски, македонското чудо од дете, кое сака и да им помага на другите деца

Личност на годината на еМагазин: Македон Димитровски

Фото: Фејсбук/Димитровска

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

(Фото) „Алкалоид“ на традиционалниот пикник собра 1.120.000 денари кои ќе бидат донирани на „О2“ за борба против загадувањето

Редакција

Загубите во туризмот поради корона вирусот до 80 отсто, секторот бара помош од државата

Редакција

Протестите на „жолтите елеци“ не беа за џабе: Макрон вети зголемување на минималната плата за 100 евра

Редакција