еМагазин
Image default
Да помогнеме ТОП СТОРИИ

Матео боледува од болест која доведува до брзо откажување на функцијата на бубрезите, потребна е помош

Матео од Скопје кој има две годинки е итно пренесен и хоспитализиран во „Институт за здраствену заштиту мајке и детета Србија“ со дијагноза Syndroma haemolyticouaremica D 59.3.

„Семејството апелира добронамерните луѓе да помогнат со донирање парични средства за Матео да може да се врати дома, откако ќе биде спроведена дијализата како резултат на акутната промена на бубрезите!

Малиот Матео боледува од болест која доведува до брзо откажување на функцијата на бубрезите, хемолитичка анемија и намалување на бројот на тромбоцитите. Со оглед на сериозноста на дијагнозата, како и последиците од истата по краткиот престој во Систина малиот Матео е однесен во Србија каде лекувањето продолжува.

Во моментот состојбата се подобрува, но финансиите кои се потребни се превисоки за семејството да може да ги подмири,“ се вели во апелот на ecrowd.mk.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Поради доцнење на државната помош, над 6.000 текстилни работници во Македонија на колективен одмор

Редакција

Тестовите за корона вирусот кај двајцата странци се негативни

Редакција

Убава вест: Оздравени 18 болни од Ковид-19

Редакција