еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Мицкоски мандатот ќе го добие најверојатно во четврток, во петок истекува рокот

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски најверојатно мандатот за состав на нова влада од македонската претседателка Гордана Сиљановска Давкова ќе го добие во четврток.

„Можно е и порано, но јас гледам, како што реков сите елементи да ги проучам за да можам да постапам според Уставот“, одговори денеска на новинарско прашање за мандатот, Сиљановска Давкова.

Рокот за доделување на мандатот истекува во петок, а потоа Мицкоски ќе има 20 дена за формирање на нова влада.

Фото: ВМРО-ДПМНЕ

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

„ДУИ во опозиција. Зошто да не?„: Твитер реакции

Редакција

Скопје повторно ќе биде блокирано, ако не се реши проблемот на приватните автобуски превозници

Редакција

„Држи ли вода“ иницијативата на Левица: И референдумот во 1991 имаше двосмислено прашање

Редакција