еМагазин
Image default
Бизнис ТОП СТОРИИ

Новата влада ќе го репреговара договорот со „Бехтел и Енка“

Идниот мандатар за составување на влада, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоси најави дека новата влада ќе го репреговара договорот со „Бехтел и Енка“, за изградбата на автопатите од коридорите 8 и 10д.

-За договорот со „Бехтел и Енка“ има две опции. Едната е да се раскине договорот и да се оди на арбитража, да платиме стотици милиони евра и да немаме автопат, а втората е да се оптимизира договорот за што веќе имаме почетни разговори, со што би се забрзал и реализирал проектот.

Ние сме повеќе за прагматичниот пристап, граѓаните да добијат автопат, но оптимиран, но ваков каков што е, потпишан од оваа влада, за жал, е во одерена мерка неприменлив поради големите правни проблеми, проблеми со експропријација и технички проблеми. Мојата порака е дека како идна влада сакаме да градиме, а не да рушиме, изјави Мицкоски.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Уставен не поведе постапка за прекувремените работни часови за изградба на автопатите кои ги гради „Бехтел и Енка“

(Фото) „Бехтел и Енка“ бара работници со познавање на „северномакедонски јазик“, кој не постои

На „Бехтел и Енка“ им фалат работници, колкави се платите?

Фото: Влада

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Српската „Кедра“ го доби мултимилионскиот тендер на ЕЛЕМ за набавка на резервни делови за РЕК Битола

Редакција

Доктор Кунгуловски: Додека ги донесете вакцините, намалете смртни исходи како знаете(ме) и умеете(ме)

Редакција

Просечната нето-плата во август 36.390 денари

Редакција