еМагазин
Image default
Свет ТОП СТОРИИ

Одложена екстрадицијата на Асанж од Британија во САД

Основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, кој во САД е обвинет за шпионажа, засега останува во Велика Британија.

Високиот суд во Лондон одлучи да му даде право на Асанж повторно да се жали на одлуката за екстрадиција, освен ако американските власти не обезбедат дополнителни гаранции за тоа што ќе се случи со него откако ќе биде екстрадиран.

Судењето за случајот на Асанж трае повеќе од десет години.

Тој е обвинет за 17 точки за шпионажа и една точка за злоупотреба на компјутер за објавување доверливи американски документи на неговата веб-страница Викиликс пред околу 15 години.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Одложено првото рочиште против докторите кои и извадија три органи на родилка

Редакција

Дали признавањето на хрватскиот јазик ќе стане услов за влез на Србија во ЕУ

Редакција

Во приватна болница во скопски Карпош донесен починат 47-годишен скопјанец

Редакција