еМагазин
Image default
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Пет лица починале од Ковид-19 во февруари

Според податоци на Институтот за јавно здравје во февруари пет лица починале од Ковид-19.

Во текот на месецот се пријавени вкупно 49 случаи и во однос на претходниот месец има намалување за 73,8%.

Од заболените најголем број (n=26) се пријавени од Скопје, а највисока инциденца (14,9/100.000) е регистрирана во Пробиштип.

Регистрирани се 14 реинфекции.

Има заболени во сите возрасни групи, со најголем број на случаи пријавени во возрасната групата над 60 години (n=22; 44,9%).

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Во јануари 4 лица починале од Ковид-19

Пет починати од Ковид-19 во ноември

Фото: МЗ

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

267 се реинфекции: Нови 2.000 случаи на Ковид-19 од 5.779 тестови

Редакција

СЗО стравува од нов бран во Европа: По два месеци намалување, повторно се зголемува бројот на ковид-заболени

Редакција

61-годишен маж се самозадоволувал пред две девојчиња

Редакција