еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

По 24 години активно членство во СДСМ, Петровска се кандидираше за претседател

Поранешната министерка за одбрана и актуелна пратеничка од редовите на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија (СДСМ), Славјанка Петровска, денеска ја поднесе кандидатурата за претседателка на партијата.

Петровска истакна дека 24 години е активен член на СДСМ, а со кандидатурата го поднела и манифестот со социјалдемократијата.

„Тоа е мојата програма, во која што се осврнувам на тоа што треба да бидат идни приоритети на новото раководство на СДСМ, по големиот пораз којшто го доживеавме на овие избори,“ рече Петровска.

Во однос на поддршката на членството изјави дека изминатиот период имала разговор и консултации.

„И веројатно тоа што ја поднесувам кандидатурата очигледно дека сум добила позитивни сигнали. Не би ги злоупотребувала нивните имиња затоа што сметам дека ако тие ценат треба јавно да ме поддржат, може тоа да го направат,“ додаде Петровска.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Филипче поднесе кандидатура: Не само со Заев, имам добри релации и со други функционери и членството

Нов механизам преку кој СДСМ ќе дејствува како опозиција, најави Деспотовски при поднесување на кандидатурата

Фото: МО

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

(Видео) Почина Васил Пујовски, автор на незаборавните „Кога те нема“ и „Ајде да се дружиме“

Редакција

Заев не ги прифати понудените оставки од Филипче и Хасани

Редакција

ДУИ и Али Ахмети засекогаш?

Редакција