еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Претседателката на ДОМ, Маја Морачанин по поразот на СДСМ и коалицијата поднесе оставка

По поразот на СДСМ и “Коалицијата за европска иднина“, од која дел е и ДОМ, претседателката на партијата Маја Морачанин поднесе оставка.

– Почитувани граѓанки и граѓани, членови и поддржувачи на зелената партија ДОМ, како израз на етичка и морална одговорност, поднесувам оставка од функцијата претседателка на ДОМ.

Во најкус можен рок, согласно Статутот на ДОМ, ќе организираме конгрес на кој ќе биде избран новиот претседател и раководство на ДОМ. Знам дека ДОМ ќе продолжи посветено да се бори за спроведување на зелените политики во Македонија.

Честитки до претседателката Гордана Силјановска-Давкова и ВМРО-ДПМНЕ, напиша таа на Фејсбук.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Потпретседателите на СДСМ Перо Костадинов и Фатмир Битиќи поднесоа оставки

ДУИ има повеќе пратеници од СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ има 58

(Фото) ВМРО-ДПМНЕ прва, СДСМ втора, ДУИ трета: Официјални податоци на ДИК

Фото: Морачанин/Фејсбук

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Зоран Ставрески се врати во работните тела на ВМРО-ДПМНЕ

Редакција

Сите вакцини се ефикасни во заштита од тешка форма на болеста и хоспитализација од делта сојот, велат од Министерство за здравство

Редакција

Како ли ви текна: Очајна мерка е да се субвенционираат плати за да си одат административци

Редакција