еМагазин
Image default
Бизнис ТОП СТОРИИ

Реплек ќе дели дивиденда, како се движеше цената на акцијата на компанијата лани

Реплек АД Скопје е во фокусот на инвеститорската јавност откако компанијата соопшти дека ќе дели дивиденда од 3.000 денари бруто по акција.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Реплек ќе дели дивиденда од 3.000 денари бруто по акција

Според евиденцијата на Македонската берза, во 2023 година се истргувани 404 акции на Реплек со 124 трансакции (без блок трансакции).

Минимална цена по акција од 75.000 денари, односно максимална цена од 95.000 денари или просечна цена од 81.947,64 денари.

Реплек изврши откуп на сопствени обични акции преку Берзата во неколку наврати во текот на 2023 година, со што вкупно поседува 2.111 сопствени обични акции, односно 8,14% од основната главнина на Друштвото.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

„Реплек АД“ продолжува со амбициозниот развој – преземени ексклузивните права за маркетинг и дистрибуција на познатиот британски бренд HealthAid Limited UK за Адрија регионот

Реплек стартува иновативна платформа за добросостојба „РЕсет“: работилници, настани и едукација за подобро здравје

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Реплек повторно откупи сопствени акции

Редакција

„Макпетрол“ откупи сопствени акции

Редакција

Законите за коридорите 8 и 10д ќе се носат со европско знаменце

Редакција