еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Судијата Наке Георгиев остана без имунитет, може да оди во притвор и е одалечен од работното место

Доцна синоќа Судскиот совет му го одзеде имунитет на врховниот судија Наке Георгиев, кој беше уапсен вчера за поткуп од 10 илјади евра, дозволи и притвор кој го побара Јавното обвинителство и го одалечи од работното место.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Судијата Георгиев го пријавил синот на Стојчев и е фатен на дело, за Мемети нема доволно докази: Детали од Обвинителството

Претрес и кај Иџет Мемети за случајот со Наке Георгиев

Уапсен врховниот судија Наке Георгиев

„Се одзема имунитетот на врховен судија заради непречено водење на кривичната постапка.

Се одобрува барањето за одобрување на мерката притвор за судија на Врховен суд поднесено од судија на претходна постапка на Основниот кривичен суд Скопје.

Времено се одалечува од вршењето судиска функција, судија на Врховниот суд до правосилно решавање на кривичната постапка“, соопштија од Судскиот совет.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Претресена канцеларијата на судијата Наке Георгиев во Врховниот суд

Каков имот пријавил Наке Георгиев, кој заради синот поднесе оставка од Судскиот совет

Кој е Наке Георгиев, кој поднесе оставка од Судскиот совет, за да неговиот син стане судија

Фото: Унсплеш

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Управниот суд ја поништи одлуката на Министерството за култура за избор на директор на Центарот за култура во Струмица

Редакција

Пендаровски потпиша наредба за ангажман на Армијата во обезбедување на болниците

Редакција

Македонските универзитети и годинава ги нема на Шангајската листа

Редакција