еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Тетовско-гостиварската епархија поднесе жалба на решението за рушење на крстот на Попова Шапка

Откако Општина Тетово донесе решение за рушење на крстот во дворот на манастирскиот комплекс Св. Наум Охридски Чудотворец на Попова Шапка, Тетовско-гостиварската епархија на МПЦ-ОА поднесе жалба до второстепен орган на решението на општинскиот градежен инспектор.

-МПЦ ОА Тетовско-гостиварска епархија, своите права во насока на разрешување на даденото прашање ќе ги штити преку достапните правни механизми.

Апелираме до граѓаните да не подлегнуваат на зачестените провокации и да бидат посветени на мирот и добрите меѓурелигиски односи, посочија неодамна од Тетовско-гостиварската епархија, каде поставениот крст го сметаат за урбана опрема, на приватен имот.

Крстот беше поставен на 16. ноември на земјиште сопственост на МПЦ-ОА и храмот Свети Наум Охридски Чудотворец.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Општина Тетово донесе решение за рушење на крстот на Попова Шапка, тетовската епархија ќе поднесе жалба

Фото: Телма

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Договор за добрососедство со Бугарија или завршница на Балканските војни

Редакција

Штипското Инфективно одделение преполно со пациенти, стапува на сила планот Б

Редакција

Неџат Курт назначен за генерален директор на ТАВ Македонија

Редакција