еМагазин
Image default
Свет ТОП СТОРИИ

Трамп стана првиот поранешен претседател на САД кој е прогласен за виновен во кривична постапка

Поранешниот претседател на САД, Доналд Трамп, кој е кандидат за претседател и за престојните претседателски избори во ноември, стана првиот поранешен претседател на САД осуден за кривично дело.

Тој е осуден за фалсификување документи за да се прикрие исплатата на пари на порно ѕвездата Сторми Даниелс пред изборите во 2016 година.

Трамп е прогласен за виновен за сите 34 обвиненија против него, а пресудата за казната ќе биде објавена на 11. јули.

Тој за судењето рече дека е „наместено“ и „срамота“ и дека е „многу невин“, а „вистинската пресуда“ ќе биде донесена на претседателски избори.

„Вистинската пресуда ќе биде на 5. ноември, а ќе ја донесе американскиот народ“, рече тој.

Осуда стигна и од Републиканската партија, чиј кандидат за претседател е.

Фото: Трамп/Фејсбук

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Ненормална држава: Една деценија плаќаме административци кои не одат на работа, а земаaт плата

Редакција

Мухамед Зекири и семејството го победија корона вирусот: Низ што поминавме, не му посакувам на најголемиот непријател

Редакција

Настап на Дуња Иванова и концерт посветен на Кире Костов во изведба на Биг бендот на фестивалот „Крај Вардарот Џез“

Редакција