еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Филипче поднесе кандидатура: Не само со Заев, имам добри релации и со други функционери и членството

Поранешниот министер за здравство, а сега пратеник, Венко Филипче ја поднесе својата кандидатура за претседател на СДСМ во седиштето на партијата.

Тој најави дека под негово раководство, партијата не само што ќе опстои, туку ќе биде и победничка.

„Изборните резултати ја клекнаа СДСМ на колена, некои го поставуваат прашањето дали партијата воопшто ќе опстои. Ги повикувам сите што го имаат ентузијазам да работат да ми се приклучат и да дадат придинес“, изјави Филипче.

Во однос на релациите со поранешниот лидер и премиер Зоран Заев и дека би бил негова сенка, тој истакна дека односот со Заев, само говори за него.

„Такви добри релации имам и со други сегашни, поранешни функционери и со членството, а тоа е можност за брзо обединување во партијата,“ дополни Филипче.

Тој нагласи дека очекува голема поддршка од членството за да биде избран за лидер на СДСМ и нагласи дека е свесен за одговорноста која ја презема, но дека знае декка може да работи совесно и професионално за добро на партијата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Нов механизам преку кој СДСМ ќе дејствува како опозиција, најави Деспотовски при поднесување на кандидатурата

По 24 години активно членство во СДСМ, Петровска се кандидираше за претседател

Фото: Фејсбук/Филипче

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

На дното: Пет најниски плати во Македонија

Редакција

Директорка на градинка со лажен сертификат за англиски јазик изваден во Бугарија, дошла до функцијата

Редакција

Каков имот пријавиле уставните судии: Костадиновски со сопругата имаат два стана, вози Хјундаи

Редакција