еМагазин
Image default
БЕСПАРИЦА ТОП СТОРИИ

Цените на поштенските и курирските услуги зголемени за 3,8%

Цените на поштенските и курирските услуги во првото тримесечjе од годинава пораснале за 3,8 % во споредба со првото тримесечје од 2023 година, објави денеска Државниот завод за статистика.

Во првото тримесечје од годинава, во споредба со првото тримесечје од 2023 година, цените на услугите за транспорт и складирање се на исто ниво. Цените за копнениот и цевководниот транспорт бележат пад од 0,1 проценти, додека кај поштенските и курирските услуги бележат пораст од 3,8 проценти.

Во истиот период, цените на услугите во секторот Информации и комуникации бележат пад од 0,7 проценти во одделот Телекомуникации.

Фото: Unsplash

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Фондацијата „Трајче Мукаетов“ доделува 40 нови стипендии

Редакција

„Маалски Игри без граници“ во парк „Авионче“

Редакција

Лекот „Фавира“ за лечење на Ковид-19 ќе биде достапен и кај нас: Да не се користи на своја рака, туку по препорака на лекар

Редакција