еМагазин
Image default
Локално ТОП СТОРИИ

Внимавајте при движење на Водно во близина на гасоводот, апелира ЦУК

Центарот за управување со кризи (ЦУК) ја пренесува информацијата од фирмата „Рапид Билд ДОО” дека заради безбедност, движењето на граѓаните во близина на гасоводната делница Скопје – Гостивар ќе биде регулирано и тоа во сигурносен појас од 100 метри од двете страни на цевката, заради пневматско испитување на цврстината и непропусност на магистралниот гасовод Делница Скопје – Тетово – Гостивар, во три последователни временски интервали од 30 мај до 22. јуни 2024 година.

На делницата од црквата св. Мина во Сопиште (км 17+401) до Полициска станица Глумово (км 28+400), од 30 мај до 12. јуни.

На делницата од Полициска станица Глумово (км 28+400) до селото Паничари, Општина Сарај, (км 37+400), од 7 јуни до 16. јуни.

На делницата од селото Паничари, општина Сарај (км 37+400) до пред село Ларце, Општина Желино (км 47+829), од 12 до 22. јуни.

Во известувањето до ЦУК, „Рапид Билд” известува дека во согласност со законските регулативи и одобрената процедура за работа од инвеститорот и надзорот на проектот за изградба на магистрален гасовод Скопје – Гостивар, за време на изведување на испитувањето на цврстина и непропустност, пристапот на неовластени лица во сигурносен појас од 100 метри од двете страни на цевката е ограничен.

Од страна на ЦУК дополнително се информирани МВР, ДЗС, ЈП Национални Шуми, ЈП за стопанисување со пасишта, Град Скопје и општините Сопиште, Карпош, Сарај, Желино, Тетово, Брвеница и Гостивар.

Фото: еМагазин.мк

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Ќе се скенираат патници од Истанубл и Дубаи, од утре превентивни мерки за коноравирусот

Редакција

ЕСМ склучи договор со “Lager“ вреден 956,9 илјади евра

Редакција

Живко Мукаетов и Роберт Стевановски нови членови на Одборот на директори на Македонија 2025

Редакција