еМагазин
Image default
Македонија

Алијансата за Албанците ќе го поддржи референдумот

Алијансата за Албанците ќе го поддржи претстојниот референдум закажан за 30 септември, одлучи денеска Централното собрание на партијата.

Според лидерот на Алијансата за Албанците Зијадин Села, партијата ќе се вклучи во кампањата за поддршка на референдумот, но има зебелешки кои не биле земени предвид бидејќи биле исклучени од одлучувањето.

„Алијансата за Албанците ќе го повика членството да го поддржи референдумот со нашите забелешки што веќе јавно сме ги искажале околу Договорот со Грција. Тука треба да се спомене дека ние не сме биле за ваква формулација на прашањето околу референдумот. За жал, бевме исклучени за да одлучиме“, изјави Села.

Тој смета дека повикот на претседателот на Собранието Талат Џафери сите пратенички групи и независни пратеници да се изјаснат дали ќе се вклучат во кампањата и каков став ќе заземат, како и дадениот рок од три дена, е дрзок и непотребен чин. На Алијансата, како што посочи, не и е најважно да добие пари за кампањата.

МИА

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Циркусот „Рекет“ заврши, ама не дознавме каде се парите

Редакција

Ексамбасадорот Димитровски репетирал пушка кон сосед

Редакција

Детален преглед на состојбата со Ковид-19 по македонските болници

Редакција