еМагазин
Image default
Бизнис

„Алкалоид“ откупи сопствени акции за 1,2 милиони евра

„Алкалоид“ АД Скопје преку Македонската берза информира дека согласно Одлука за стекнување сопствени акции со откуп, донесена на седница на собрание на акционери, одржана на ден 08.04.2019 година, изврши откуп на 7.016 сопствени обични акции по цена од 10.800,00 денари за една акција преку Македонска Берза на ден 16.10.2019 година.

„По извршениот откуп, друштвото поседува вкупно 21.757 сопствени акции, што претставува 1,52% од вкупниот број на издадени акции од „Алкалоид“ АД Скопје“, соопшти компанијата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Во блок-трансакција вредна 1,2 милиони евра продадени 7.016 акции од „Алкалоид“

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

„Македонијатурист“ ќе одржи Собрание без физичко присуство на акционерите

Редакција

Колку вработени има во телевизиите 24, Наша и Сонце?

Редакција

„Оне.Вип“ го доби тендерот на Управата за заштита на културното наследство за набавка на мобилна телефонија вреден 42.000 евра

Никола Осило