еМагазин
Image default
Бизнис ТОП СТОРИИ

Бахамите меѓу петте најголеми странски инвеститори во Македонија

Народната банка ги објави податоците за директните странски инвестиции во земјава заклучно со септември, годинава од кои може да се види дека во овој период во земјава се инвестирани 315 милиони евра од кои 153,8 милиони евра се нови инвестиции, а 161,7 милиони евра се нераспределна односно реинвестирана добивка.

Меѓу првите топ пет странски инвеститори се Турција (33 милиони евра), Германија (29 милиони евра), Луксембург (28 милиони евра), Бахамите (26 милиони евра) и Грција (25 милиони евра).

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Азески: Мора да продолжиме да работиме исто како да сме добиле датум

Редакција

„Мист енерџи“ го доби тендерот на македонската Пошта за набавка на струја вреден 940.000 евра

Никола Осило

Струмичка „Атлантис“ го доби тендерот на НБРМ за набавка на авиобилети вреден 15 милиони денари

Никола Осило