еМагазин
Image default
БЕСПАРИЦА

Бездомните лица под Кале ќе бидат згрижени во установи за социјална заштита

Бездомните лица под Кале ќе бидат згрижени во установи за социјална заштита, одлучи Владата на вчерашната седница

Министерството за труд и социјална политика е задолжено преку Меѓуопштинскиот центар за социјална работа на Град Скопје до март годинава да обезбеди сместување за овие лица во објекти што ги користи јавната установа за згрижување деца со воспитно-социјални проблеми и нарушено поведение.

– Станува збор за 30 семејства, односно 99 лица. Од нив, само девет семејства поседуваат некакво живеалиште, додека останатите се евидентирани како бездомни лица. Сместувањето на бездомните лица е во согласност и со препораките на Интерсекторската работна група за следење на состојбата на воздухот, бидејќи на овој начин овие лица нема да палат несоодветни материјали за греење и дополнително да го загадуваат воздухот, соопштија од Владата.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Бислимовски: Граѓаните погодени од корона кризата сметките за март, април и мај ќе ги плаќаат на рати без камата

Редакција

СОНК не прифаќа зголемување на платите од 10 отсто, најави штрајк

Редакција

Пензиите ќе се исплаќаат од 27 мај до 1 јуни, според висината на примањата

Редакција