еМагазин
Image default
ТОП СТОРИИ Убава приказна

Борче Стаменов кој склопува и поправа стари компјутери за оние кои не можат да си купат, денеска го подари 500-от компјутер

Борче Стаменов e херојот од Кавадарци кој секојдневно склопува и поправа стари компјутери кои ги подарува на социјално загрозени семејства, деца со попреченост, или едноставно, наши сограѓани кои не можат да си дозволат сами да си купат.

Тој денеска информираше дека ја достигнал бројката од 500 донирани компјутери.

Како што раскажа за „еМагазин“, се започнало кон крајот на 2016 година кога во фирмата во која 20 години работи „Бидат информатика“, една жена му побарала половен компјтер.

„Старите компјутери ги чував за делови, не ги фрлав. Жената кога ми побара, склопив еден и утредента ѝ го однесов. Немаше ни со што да си го земе. Четирите деца кога го видеа се израдуваа, никогаш претходно немале видено компјутер. И така започна се,“ раскажува Борче за „еМагазин“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Борче Стаменов поправа и донира компјутери: Државата со малку пари може да ги обезбеди тие 3.000 семејства кои немаат

Фото: Фејсбук/Стаменов

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Лекарите вознемирени, комората бара расветлување на случајот со убиството на докторот во Железара

Редакција

Рекордни 1.192 случаи со Ковид-19 од 3.211 тестирања, половината од нив во Скопје

Редакција

(Галерија) Жбогар и Шекеринска на пастрмалија кај Бочварски

Редакција