еМагазин
Image default
ЖИВОТ

Браво за храброста: Најголемото бебе мајката го родила по природен пат

Клиниката за гинекологија и акушерство до медиумите испрати детали за најголемото машко бебе, тешко 5.700 грама и долго 55 сантиметри, кое се роди изминатиот месец по природен пат.

– При приемот на пациентката, направена е комплетна евалуација и проценка од страна на докторите за големината на плодот како и карличните мерки на пациентката. Покрај овој битен податок за раѓањето, мајката целосно беше информирана при што таа само ја потврди нејзината желба породувањето да заврши по природен пат. Доколку би постоело одредена акушерска индикација породувањето ќе се завршело со царски рез, соопштија од ГАК.

Посочуваат дека пордувањето е отпочнато спонтано и дека станува збор за второртка со уредна и редовно контролирана бременост, породена во термин. И првиот плод на мајката бил роден со голема телесна тежина.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Се роди најголемото бебе во државата

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Попладне пороен дожд, грмежи и засилен ветер

Редакција

Деца раѓаат деца: Регистрирани 20 случаи на мајки под 15 години

Никола Осило

Вонредна прогноза: Вечерва пороен дожд со грмежи, град и ветар, утре посвежо и врнежи

Редакција