еМагазин
Image default
Свет ТОП СТОРИИ

Бројот на исчезнати лица во поплавите во Либија достигна 10.000

Меѓународниот комитет на Црвениот крст и полумесечина (ИФРЦ) соопшти дека најмалку 10.000 луѓе се водат за исчезнати во поплавите во Либија.

Тамер Рамадан, шеф на делегацијата на ИФРЦ во Либија, онлајн учествуваше на неделната прес-конференција на Канцеларијата на ОН во Женева и даде проценка за катастрофата предизвикана од поплавите во Либија, пренесува Анадолија.

Посочувајќи дека многу луѓе се погодени од поплавата во источна Либија, Рамадан потенцираше дека оваа земја итно е потребна помош.

Тој соопшти дека бројот на исчезнати лица во Либија се искачил на 10.000 и дека до овие информации дошле преку независни извори.

Што се однесува на бројот на загинати, Рамадан рече дека станува збор за илјадници, но не даде попрецизна проценка.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Повеќе од 2.000 лица загинаа, а околу 6.000 се водат за исчезнати во поплава во Либија

МИА/Фото: Unsplash

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Владата ги замрзна цените на лебот, солта, зејтинот, млекото, јајцата, брашното, месото…

Редакција

Синот на Ахмети влегол во бизнисот со енергетика со пари што ги спечалил во швајцарска фирма, тврди лидерот на ДУИ

Редакција

Десетгодишно дете почина откако беше прегазено на „Пластичарска“ во Скопје

Редакција