еМагазин

Tag : Либија

Свет ТОП СТОРИИ

Бројот на жртви од поплавите во Либија може да достигне 20 илјади само во градот Дерна

Редакција
Бројот на загинати од разорните поплави што ја погодија источна Либија може да достигне 20 илјади само во градот Дерна, изјави градоначалникот Абдулменам Ал Гаити....
Свет ТОП СТОРИИ

(Видео) Вознемирувачки снимки од катастрофата во Либија, бројот на загинати се искачи на над 5.000

Редакција
Бројот на загинатите како последица на бурата „Даниел“ и придружните поплави на истокот на Либија надмина 5.000, а неколку илјади се уште се водат за...
Свет ТОП СТОРИИ

Бројот на исчезнати лица во поплавите во Либија достигна 10.000

Редакција
Меѓународниот комитет на Црвениот крст и полумесечина (ИФРЦ) соопшти дека најмалку 10.000 луѓе се водат за исчезнати во поплавите во Либија. Тамер Рамадан, шеф на...
Свет ТОП СТОРИИ

(Видео) Повеќе од 2.000 лица загинаа, а околу 6.000 се водат за исчезнати во поплава во Либија

Редакција
Повеќе од 2.000 лица загинаа, а околу 6.000 се водат за исчезнати во поплава во Дерна, Либија, која ја предизвика бурата “Даниел“, која од Грција,...
Свет

Европа пред нова мигрантска криза: Поради војната во Либија 800.000 лица би можеле да тргнат кон европскиот брег

Редакција
Војната во Либија би можела да принуди повеќе од 800.000 мигранти да тргнат кон европските брегови, предупреди шефот на меѓународно признатата либиска Влада, Фајез ел...
Свет ТОП СТОРИИ

(Видео) Либија пред пропаст: Кој е Генералот Калифа Хафтар – човекот што повторно ја „запали“ Африка?

Редакција
Либија е повторно во фокусот на светската јавност по разгорувњето на вооружените борби предизвикани од налетот на одметнатиот генерал Калифа Хафтар кој со своите воени сили...