еМагазин

Tag : Африка

НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

(Видео+фото) Која е Маја Јанеска, Македонка од Охрид, која загина во Африка

Редакција
Информацијата за смртта Македонката Маја Јанеска (Маја Миа) од Охрид стана топ тема во Македонија. Таа пред неколку дена беше во посета на земјава, па...
Свет ТОП СТОРИИ

УНИЦЕФ: Поради сушата, на милиони деца во Африка им се заканува смрт

Редакција
Детскиот фонд при Обединетите нации (УНИЦЕФ) предупреди дека голем број деца во Африканскиот Рог и Сахел може да умрат поради тешка неухранетост и ризик од...
Бизнис

Виталиа ja освојува Африка – на ред Нигерија и Гана

Редакција
Производите на Виталиа го најдоа патот до Африка, информираат од компанијата. Оваа недела Виталиа ги направи своите први испораки до Нигерија, а веќе од следната...
Свет ТОП СТОРИИ

Има ли крај: Разни соеви на Ковид-19 галопирачки се шират во Африка

Редакција
Третиот бран на инфекција со Ковид-19 се „интензивира и забрзува“ во Африка со разни соеви, предупреди денеска канцеларијата на Светската здравствена организација (СЗО) на тој...
Македонија

Укинат карантинот за лицата кои доаѓаат од Африка и Бразил

Редакција
Владата на денешната седница донесе Одлука за престанување на важноста на мерката со која сите домашни и странски физички лица што доаѓаат од земјите од...
Македонија ТОП СТОРИИ

(Фото) Од Африка во Скопје пристигна потполковникот заразен со Ковид-19

Редакција
Рано утрово македонскиот потполковник заразен со Ковид-19, пристигна од Централноафриканската Република во Скопје, информираше на нејзиниот Фејсбук профил, министерката за одбрана, Радмила Шекеринска. ПОВРЗАНИ ВЕСТИ...
Македонија

Битолчанец заразен со Ковид-19, кој се вратил од Занзибар, хоспитализиран во Заводот за нефрологија во Струга

Редакција
Во Заводот за нефрологија во Струга хоспитализиран е пациент од Битола, позитивен на Ковид-19, кој се вратил од Занзибар. Директорот на Заводот, Александар Попоски информира...
Свет

Во Конго трет случај на ебола неделава

Редакција
Демократска Република Конго денеска го потврди третиот случај на ебола во провинцијата Северен Киву, соопшти локалниот министер за здравство, Јуџин Нзанзу Салита. Случајот е откриен...
Свет ТОП СТОРИИ

(Видео) Либија пред пропаст: Кој е Генералот Калифа Хафтар – човекот што повторно ја „запали“ Африка?

Редакција
Либија е повторно во фокусот на светската јавност по разгорувњето на вооружените борби предизвикани од налетот на одметнатиот генерал Калифа Хафтар кој со своите воени сили...
Свет

Светот може да остане без кафе

Редакција
Поради климатските промени и уништувањето на шумите можно е да исчезнат повеќе од половина видови кафе во светот, меѓу кои и популарните комерцијални кафиња „арабика“...